Jak naučit děti čistit zuby

Jak naučit děti čistit zuby

Čištění zubů patří k základním hygienickým návykům, které si osvojujeme již v dětství. Každý rodič však velmi dobře ví, že naučit svého potomka pravidelnosti a práci se zubním kartáčkem, často představuje přímo nadlidský výkon. Chce to opravdu hodně trpělivosti, velkou vytrvalost a také pořádnou dávku přísnosti. Výsledky v podobě zdravého chrupu za to ale stojí.

Technika na prvním místě

Kromě pravidelnosti je důležitá správná technika čištění. Pro mléčný chrup odborníci jako nejvhodnější metodu doporučují malé krouživé pohyby. Protože však malé děti nemají ještě dostatečně vyvinutou motoriku, bude čištění zoubků vašich ratolestí v prvních letech zcela na vás. Postupem času, jak jejich zručnost roste, však postačí, když budete „jen“ dočišťovat, teprve úplné samostatnosti je dítě schopné okolo 10-12 let věku. Odborný dohled byste však měli provádět i nadále, obzvlášť v období puberty totiž mají teenageři tendenci v čištění polevovat. Náctiletým, ale i mladším ratolestem nezapomeňte kromě kartáčků na zuby obstarat také další pomůcky dentální hygieny. Nejlépe dentální nitě, ústní vody a k vyčištění mezizubních prostor mezizubní kartáčky. Správný výběr a následné užití bývá často (obzvláště u mezizubních kartáčků) opravdovým oříškem. Nejlépe tedy uděláte, pokud zajdete se svým potomkem k dentální hygienistce, ta poradí nejen s výběrem, ale i dítěti ukáže, jak pomůcky správně použít.

Osvědčené fígly

Někdy se potomek dokáže pořádně vzpouzet a čištění doslova bojkotuje. V takovém případě není od věci vyzkoušet pár fíglů. Za prvé, jděte vašim potomkům příkladem, uvědomte si, že děti rády napodobují své rodiče ve všem, co dělají. Začněte si proto čistit zuby společně. Může se také stát, že mu nechutná pasta, zkuste proto vybrat jinou, sortiment dětských zubních past je víc než široký. Malé děti by měly používat zubní pastu s fluoridem. Právě fluorid totiž slouží jako prevence vzniku zubního kazu. Chcete-li dítko motivovat, dovolte mu, ať si samo vybere barvu či vzor zubního kartáčku. Vy dohlédněte na to, aby měl kartáček potřebné parametry. Zábavu z pravidelného rituálu můžete vytvořit třeba pomocí zpěvu, pohádek či básniček. Využít můžete například projektu preventivní péče o zuby – Dětský úsměv, který děti odborně učí, jak se o zuby starat nebo se můžete poradit s ostatními maminkami, které již mají své zkušenosti. Zajděte třeba do rodinného centra, nejen, že zde poznáte nové tváře, ale zúčastnit se tady můžete také nejrůznějších seminářů s širokým spektrem témat, které vám poskytnou odpovědi na vaše otázky. Tak, hlavně vaše úsilí nevzdávejte, vězte, že v tom nejste sami!

 

 

 

Označeno v Blog
Visit Us On FacebookVisit Us On LinkedinVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram