„Staré“ oblečení – kam s ním?

„Staré“ oblečení – kam s ním?

V poslední době můžeme pozorovat, že je kladen čím dál větší důraz na ekologii a na životní prostředí. Stále více si totiž uvědomujeme, že se současným konzumním stylem života, nám naše planeta nebude za pár let schopna nic nabídnout. Snažíme se proto nevyhazovat jídlo, šetřit vodu a také třídit odpad, a to především papír, plast a sklo.

Chovejte se ekologicky

Ekologický přístup se však začíná projevovat také v jiných oblastech, třeba v oblékání. Módní průmysl totiž patří k těm nejvíce znečišťujícím na naší planetě. Nejednomu náš šatník doslova praská ve všech, a přesto nám přijde, že nemáme co na sebe. Neustále se měnící módní trendy nás totiž tlačí, abychom si pořizovali pořád nové a nové kousky a nutí nás k unáhleným nákupům. Takže zatímco množství vyrobeného oblečení neustále stoupá, jeho životnost kvůli pomíjivým trendům naopak klesá.

Dejte druhou šanci

V šatníku nám jednotlivé kousky vydrží sotva jednu sezónu, než je nahradíme novými, trendy a neokoukanými. Co si však počít s těmi „starými“? Nemusí skončit ve spalovnách nebo na skládkách, kde jen nesmyslně zatěžují životního prostředí. Lze je totiž recyklovat a tím snížit tlak na využívání primárních zdrojů při výrobě nového oděvu i další negativní vlivy. Recyklovaný textil pak může posloužit těm, kteří to potřebují – putuje do azylových domů, či sociálně slabých rodin. V Česku provozuje takové sběrné kontejnery například společnost Potex. Hodit do nich můžete nejen veškeré oblečení, ale i obuv či nejrůznější módní doplňky. Míst, kde na kontejnery narazíte, je celá řada. Najít si to nejbližší můžete třeba tady: http://www.recyklujemetextil.cz/kde-najdete-kontejnery.

Buďte vzorem

Zodpovědný přístup a ohleduplnost vůči životnímu prostředí i naší planetě celkově byste měli vštěpovat i vašim dětem, a to už od útlého věku. Čím dříve s tím začnete, tím lépe. Naučit je třídit odpad můžete zábavnou formou pomocí nejrůznějších her a programů. Jako inspirace vám mohou posloužit také nejrůznější besedy a semináře, která nabízí rodinná centra. Tak se je nestyďte navštívit. V neposlední řadě mějte na paměti, že děti se učí napodobováním, proto jim jděte příkladem!

Označeno v Nezařazené
Visit Us On FacebookVisit Us On LinkedinVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram