Návrat do práce po rodičovské

Jak zvládnout po rodičovské dovolené návrat do práce

Návrat po rodičovské dovolené zpět do pracovního procesu není nikdy jednoduchý, a to bez ohledu na to, o jak dlouhou pauzu se jednalo. Přeorientovat se ze světa přebalování, dětského žvatlání a hraček do světa, který se točí kolem deadlinů, dokumentů a schůzek vyžaduje čas a trpělivost. Nejednoho z nás přepadnou pochybnosti, nejistota a strach z vlastního selhání. Tyto obavy jsou naprosto přirozené a na mysli vytanou každému, vězte však, že si všechny věci brzy tzv. sednou, chce to jen vydržet. Jak tento životní krok zvládnout bez újmy na duševním zdraví?

Buďte aktivní

Ačkoli na rodičovské dovolené nebývá času nazbyt, snažte se každou volnou chvilku využít ke zlepšování a zdokonalování sebe sama, ke svému profesnímu růstu. Přečtěte si něco zajímavého, zkuste se něco přiučit, navštěvujte časově nenáročné vzdělávací kurzy, zkrátka buďte aktivní. A zůstaňte v obraze, zjišťujte si, co se ve firmě děje, jaké změny tam probíhají, nepřerušujte kontakt s kolegy. Návrat pak budete mít mnohem snadnější.

Zvyšte si sebevědomí

Maminky na rodičovské dovolené trpí nízkým sebevědomím. Snad proto, že nemají dostatek času pro sebe sama a svůj osobní rozvoj, začínají pochybovat o své zajímavosti a atraktivitě. To je třeba změnit. Se zvýšením sebedůvěry začněte u vzhledu, pečujte o sebe a nerezignujte na svůj zevnějšek ani v průběhu mateřské. Vyrazte do kosmetického salonu a nechte se hýčkat, užijte si svou chvilku klidu a pohody. Zkušená vizážistka profesionálně ošetří vaši pleť, provede úpravu obočí a poradí, jak o obličej pečovat v domácích podmínkách. Přidá i doporučení ohledně denního líčení. Nejen, že řekne, co vám bude slušet, ale naučí vás, jak si během čtvrt hodinky vytvořit dokonalý make-up, který vydrží celý den. Neodkládejte ani návštěvu kadeřnictví, krásné vlasy přidají nejen na spokojenosti, ale i na atraktivitě. Trápí-li vás po porodu nějaký přebytečný kilogram, pak místo drastických diet najeďte na zdravý jídelníček a cvičení. Podpořit hubnutí pomohou také nejrůznější přístroje, třeba dobře známý Vacushape.

Plánujte, plánujte, plánujte

Abyste stíhala jak práci, tak i rodinné povinnosti, vytvořte si alespoň přibližný harmonogram s hrubým odhadem času jednotlivých úkolů. Rozdělte si role s partnerem, určete, kdo bude vyzvedávat dítě ze školky, kdo nakoupí, kdo uvaří, kdo uklidí. Důležité je hlavně vyřešit stěžejní otázku, která zní: kam s potomkem. Když zrovna babičky nemohou hlídat, pomohou miniškolky, které přijímají děti dokonce už od 14 měsíců. Jejich fungování často zajišťují spolky nabízející i další služby, jak skloubit profesní a rodinný život. Pořádají třeba různé zájmové kroužky nebo semináře, na kterých se můžete dozvědět spoustu nových informací nebo si vyslechnout zkušenosti ostatních. Díky tomu všemu pro vás návrat bude snažší.

Označeno v Nezařazené
Visit Us On FacebookVisit Us On LinkedinVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram